RSS feed for alyssa
  • Shoot the Piano Player

    Shoot the Piano Player

    ★★★½

    0/10 they didn't even shoot the piano player

  • Mike Birbiglia: The New One

    Mike Birbiglia: The New One

    ★★★

    weak start, gets really strong in the middle, and loses it a bit in the end. my girlfriend’s boyfriend is still top birbiglia for me. (still a wholesome watch— can’t believe babies are adorable even when being talked about in the hypothetical)

  • Purple Rain

    Purple Rain

    ★★★½

    sex shooter for best song at the 2020 grammys. i will make it happen

  • Gold Diggers of 1933

    Gold Diggers of 1933

    ★★★★

    you ARE carrying the torch for that back bay codfish!

  • Bigger Than Life

    Bigger Than Life

    ★★★

    ed avery riding a manic episode after 5 cortisone pills: FUCK THEM KIDS

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    "I tried to express a sentiment specific to the Korean culture. All the responses from different audiences were pretty much the same. Essentially, we all live in the same country, called Capitalism." -Bong Joon-ho in an interview about the reception of Parasite

    "The last capitalist we hang shall be the one who sold us the rope." -Also Bong Joon-ho, probably, at some point

    (a fantastic allegory for how cyclical and generational poverty is. go see this before it leaves theaters.)

  • Waves

    Waves

    ★★★

    listen to your FUCKING ORTHOPEDIC!!!!!!!! JESUS

    i’m giving this three stars for now (it’s my “a little bit better than neutral” rating) bc i was so thrown back in my chair by the absolute CHAOS of the first half that i could barely register if i like the second half. like holy shit, i was not expecting that to be the incident that pushes forward the narrative. it was almost........ goofy?

    the narrative had a lot of holes and some…

  • Crossfire

    Crossfire

    ★★½

    fun fact: this movie was adapted from a book where instead of the murder victim being jewish, he was gay! and the perpetrator was motivated by homophobia! but the production code was like we can't do that! so we were left with this mess

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★½

    “It’s a great conundrum!”

    probably my fave comedy since step brothers

  • Baby Face

    Baby Face

    ★★★½

    that ending wasn't very hot girl summer of you, barbara!

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    🎵 one more time 🎵

  • King Kong

    King Kong

    ★★★½

    the production value was high, and so was the racism and sexism!!!!!!