Sort by

Christian has logged 258 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Constantine

Constantine

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bombshell

Bombshell

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bathtubs Over Broadway

Bathtubs Over Broadway

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Flintstones Christmas Carol

A Flintstones Christmas Carol

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's Christmas, Carol!

It's Christmas, Carol!

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scrooge; or Marley's Ghost

Scrooge; or Marley's Ghost

1901
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Bah, Humduck!: A Looney Tunes Christmas

Bah, Humduck!: A Looney Tunes Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Stingiest Man in Town

The Stingiest Man in Town

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry