Sort by

Christian has logged 40 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Flintstones Christmas Carol

A Flintstones Christmas Carol

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's Christmas, Carol!

It's Christmas, Carol!

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scrooge; or Marley's Ghost

Scrooge; or Marley's Ghost

1901
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Bah, Humduck!: A Looney Tunes Christmas

Bah, Humduck!: A Looney Tunes Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Stingiest Man in Town

The Stingiest Man in Town

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Batman & Bill

Batman & Bill

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Incredible Melting Man

The Incredible Melting Man

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry