RSS feed for Eli

Eli has logged 47 entries for films during March 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Frenemies

Frenemies

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kevin Nealon: Now Hear Me Out!

Kevin Nealon: Now Hear Me Out!

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Zeitgeist

Zeitgeist

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
You Kill Me

You Kill Me

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Running with Arnold

Running with Arnold

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
XX/XY

XX/XY

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Womb

Womb

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
V/H/S

V/H/S

2012
×
Edit this entry  
23
Unidentified Flying Objects: The True Story of Flying Saucers

Unidentified Flying Objects: The True Story of Flying Saucers

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tears of the Sun

Tears of the Sun

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Queen

The Queen

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Paper Man

Paper Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Opposite Day

Opposite Day

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
New York, I Love You

New York, I Love You

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Love, Wedding, Marriage

Love, Wedding, Marriage

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Keith

Keith

2008
×
Edit this entry  
10
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Joe the King

Joe the King

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
ICHI

ICHI

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Help for the Holidays

Help for the Holidays

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Fanboys

Fanboys

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Eye

The Eye

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★
Edit this entry  
04
Saw

Saw

2003
×
★★½
Edit this entry  
03
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★½
Edit this entry  
03
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
Vanishing of the Bees

Vanishing of the Bees

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Assassination of a High School President

Assassination of a High School President

2008
×
★½
Read the review Edit this entry