Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
French Exit

French Exit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
Edit this entry  
21
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Edit this entry  
31
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
For Your Consideration

For Your Consideration

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Single Man

A Single Man

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
14
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
09
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry