Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Eli Brownstone

Eli Brownstone

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Eli
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Eli’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Star Trek Beyond

    Star Trek Beyond 2016

    ★★★½ Rewatched by Eli Brownstone 21 May 2022

    6 years later and I still get boosebumps even thinking about that needle drop in a crowded theater.

  • Superbad

    Superbad 2007

    ★★★★ Rewatched by Eli Brownstone 20 May 2022

    A foul-mouthed exercise in debauchery that has so much more to offer than it initially lets on. Fuck, I wish they still mad 'em like this and actually released them in theaters.

  • Love, Death & Robots: Jibaro

    Love, Death & Robots: Jibaro 2022

    ★★★ Watched by Eli Brownstone 20 May 2022

    When someone had gum in class

  • Love, Death & Robots: Mason's Rats

    Love, Death & Robots: Mason's Rats 2022

    ★★★ Watched by Eli Brownstone 20 May 2022

    Christ on a bike

  • Love, Death & Robots: Kill Team Kill

    Love, Death & Robots: Kill Team Kill 2022

    ★★★ Watched by Eli Brownstone 20 May 2022

    I grew a beard watching this.

  • Love, Death & Robots: Swarm

    Love, Death & Robots: Swarm 2022

    ★★★ Watched by Eli Brownstone 20 May 2022

    Out of all the episodes this season, this was the one where hanging dong and boobs would've been the most justified. They're sweaty, scantily clad, floating around having sex in tunnels. Yet here we are. Left hanging. Boobless, dongless.

  • Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

    Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead 2022

    ★★★★ Watched by Eli Brownstone 20 May 2022

    Great from beginning till end. Had a smile on my face the entire time. Peak LD&R. Take a (silly) concept and just fucking do it.

  • I Love You, Man

    I Love You, Man 2009

    ★★★★ Rewatched by Eli Brownstone 20 May 2022

    Like Forgetting Sarah Marshall, everytime I revisit this film it gets better and better. Just delightful.

  • Love, Death & Robots: Three Robots: Bad Travelling

    Love, Death & Robots: Three Robots: Bad Travelling 2022

    ★★★½ Watched by Eli Brownstone 20 May 2022

    A beautifully animated, thrilling short. I just wish it didn't end so abruptly. Obviously it kind of comes with the format, but I was a little disappointed thinking: is that it? Leave 'em wanting more I guess.

  • Jackass 4.5

    Jackass 4.5 2022

    Watched by Eli Brownstone 20 May 2022

    Almost teared up when Pontius started talking about how as we grow older, we forget all about the potential our dicks have.

  • Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

    Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies 2022

    ★½ Watched by Eli Brownstone 20 May 2022

    Too on the nose. I kept waiting for it do turn into something smart. I did like the line: "humans were snackish", though.

  • Belle

    Belle 2021

    ★ Watched by Eli Brownstone 18 May 2022

    We humans are rarily ever bored these days, because of social media and all. Is this a good thing? Probably not, but I'm fairly certain that whilst rediscovering boredom during the screening of this film, multiple stages of boredom actually, I craved nothing more than the tickling of a hot, supersonic, metal bullet at the base of my skull, heralding my freedom in the form of sweet, sweet death.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 48

Review Tags

144
  • nout
  • watched2021
  • guns
  • bradpitt
  • drama
  • horror
  • punchable
  • miyazaki
  • sneak
  • wet
  • 2008
  • comedy
  • dog
  • romance
  • thriller
  • 2012
  • 2015
  • 2017
  • 2020
  • booze
  • charliekaufman
  • cops
  • cuntdad
  • goo
  • jakegyllenhaal
  • modernclassic
  • mystery
  • nanotech
  • postapocalyptic
  • profile
  • tarantino
  • taxi
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro