Sort by

elías has logged 38 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Double Down

Double Down

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Europe '51

Europe '51

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gooby

Gooby

2009
×
Read the review Edit this entry  
19
I Am Here....Now

I Am Here....Now

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lily C.A.T.

Lily C.A.T.

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nightwalk

Nightwalk

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
Irresolute

Irresolute

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Song to Song

Song to Song

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Heli

Heli

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gotti

Gotti

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry