Sort by

elias1026 has logged 44 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Unfinished Business

Unfinished Business

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Focus

Focus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Teacher of the Year

Teacher of the Year

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crash

Crash

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Selena

Selena

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
McFarland, USA

McFarland, USA

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chappie

Chappie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Curfew

Curfew

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Exit

Exit

2015
×
Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Compliance

Compliance

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Just Before I Go

Just Before I Go

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry