Sort by

Elias has logged 124 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★½
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Carlos

Carlos

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Edit this entry