RSS feed for Eli
  • Hannah Gadsby: Douglas

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Seth Meyers: Lobby Baby

  • The Forest of Love

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★

  • Bill Burr: Paper Tiger

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Joker

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • My Favorite Shapes by Julio Torres

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Colin Quinn: Red State, Blue State

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Joan of Arc

    ★★★★½

  • Wine Country

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • Knock Down the House

    ★★½

  • The Farewell

    ★★★½

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★★½

  • A Faithful Man

    ★★★½

  • High Life

    ★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Vox Lux

    ★★★

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★

  • They'll Love Me When I'm Dead

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • Hotel by the River

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • CoinCoin and the Extra-Humans

    ★★★★½

  • Hannah Gadsby: Nanette

  • Burning

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Happy as Lazzaro

    ★★½

  • Shoplifters

    ★★★★

  • The Image Book

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Sorry Angel

    ★★★½

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

  • Avengers: Infinity War

    ★★

  • Grass

    ★★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Damsel

    ★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • Dave Chappelle: The Bird Revelation

    ★★★

  • Dave Chappelle: Equanimity

    ★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Coco

    ★★★

  • Microhabitat

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★½

  • Custody

    ★★

  • Ava

    ★★★

  • Drift

    ★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★

  • Sold Out!: Cinema Under Occupation

    ★★

  • mother!

    ★★

  • Marc Maron: Too Real

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Nico, 1988

    ★★

  • First Reformed

    ★★★★

  • July Tales

    ★½

  • Love and Other Cults

    ★★★½

  • Tokyo Vampire Hotel

    ★★★★

  • Good Time

    ★★