RSS feed for Eli

Eli has watched 54 films released in the 1930s.

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★½

  • Ninotchka

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★

  • Jamaica Inn

    ★★★½

  • Wuthering Heights

    ★★★★

  • The Ugly Duckling

  • Stagecoach

    ★★★★½

  • Hôtel du Nord

    ★★★½

  • Brave Little Tailor

  • The Baker's Wife

    ★★★★★

  • Port of Shadows

    ★★★★★

  • Too Much Johnson

    ★★½

  • Olympia Part One: Festival of the Nations

  • Olympia Part Two: Festival of Beauty

  • La Marseillaise

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Dead End

    ★★

  • Stella Dallas

    ★★★★

  • A Day at the Races

    ★★★½

  • Grand Illusion

    ★★★½

  • Don Donald

  • The Lion Dance

    ★★½

  • Fury

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★½

  • The Crime of Monsieur Lange

    ★★★★

  • César

    ★★★★★

  • A Night at the Opera

    ★★★★

  • Triumph of the Will

  • The Tortoise and the Hare

  • L'Atalante

    ★★★★½

  • Sultan Pepper

    ★★

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • The Hearts of Age

    ★★

  • Croon Crazy

    ★★½

  • The Night Before Christmas

  • Duck Soup

    ★★★★★

  • Three Little Pigs

  • King Kong

  • Is My Palm Read

    ★★★

  • The Magic Mummy

    ★★★

  • Fanny

    ★★★★

  • Mädchen in Uniform

    ★★★

  • Marius

    ★★★★

  • M

    ★★★★

  • In My Merry Oldsmobile

    ★★★½

  • The Lady and the Beard

    ★★½

  • City Lights

    ★★★★★

  • L'Âge d'Or

    ★★★★½

  • À propos de Nice

    ★★★★

  • The Blue Angel

    ★★★½

  • Hot-Toe Mollie

    ★★½