RSS feed for Eli

Eli has watched 280 films released in the 1990s.

  • Man on the Moon

  • Fantasia 2000

  • The Green Mile

  • Magnolia

    ★★★½

  • Sweet and Lowdown

    ★★★½

  • Dead or Alive

    ★★★½

  • End of Days

  • The World Is Not Enough

  • Toy Story 2

  • Audition

    ★★★★½

  • Three Kings

  • Fight Club

    ★★

  • American Beauty

    ★★

  • Being John Malkovich

  • The Muse

    ★★★

  • The 13th Warrior

  • Detroit Rock City

  • The Sixth Sense

  • Runaway Bride

  • Deep Blue Sea

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★

  • American Pie

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

  • Wild Wild West

  • Big Daddy

  • Kikujiro

    ★★★★

  • The Straight Story

    ★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★½

  • Time Regained

    ★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★½

  • Pola X

    ★★★★

  • Let It Come Down: The Life of Paul Bowles

    ★★★½

  • 10 Things I Hate About You

  • The Matrix

    ★★★½

  • Office Space

  • Silvia Prieto

    ★★★

  • Willow and Wind

    ★★★½

  • The Faculty

  • The Thin Red Line

  • You've Got Mail

  • Enemy of the State

  • The Rugrats Movie

  • The Waterboy

  • American History X

  • A Night at the Roxbury

  • SLC Punk

    ★★

  • Addams Family Reunion

  • Antz

  • Rush Hour

    ★★★

  • Rushmore

    ★★★★

  • Celebrity

    ★★★

  • Run Lola Run

    ★½

  • Blade

  • Halloween H20: 20 Years Later

  • Snake Eyes

  • Saving Private Ryan

  • Pi

    ★½

  • Small Soldiers

  • Armageddon

    ★½

  • Mulan

  • Dirty Work

  • The Truman Show

    ★★½

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★½

  • Godzilla

  • The Idiots

    ★★★★½

  • The Power of Kangwon Province

    ★★★★½

  • The Man in the Iron Mask

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

  • The Big Lebowski

    ★★★½

  • The Wedding Singer

    ★★½

  • Buffalo '66

    ★★★★½

  • Half Baked