RSS feed for Eli
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★½
Edit this entry  
26
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Grass

Grass

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
I am Divine

I am Divine

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★
Edit this entry  
05
Les Coquillettes

Les Coquillettes

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Gaby Baby Doll

Gaby Baby Doll

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★
Edit this entry  
11
Joan of Arc

Joan of Arc

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
CoinCoin and the Extra-Humans

CoinCoin and the Extra-Humans

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Nights and Weekends

Nights and Weekends

2008
×
★★½
Edit this entry  
09
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★½
Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Come Together

Come Together

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Colin Quinn: Red State, Blue State

Colin Quinn: Red State, Blue State

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Les Coquillettes

Les Coquillettes

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Grass

Grass

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
High Life

High Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★★★
Edit this entry