Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
elif308

elif308

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for elif308
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • elif308’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★ Rewatched by elif308 28 Jun 2022

    yes i rewatched this for outfit inspo & what about it?

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★½ Watched by elif308 26 Jun 2022

    just so we’re clear mei lee and miriam are gay right?

  • The Virgin Suicides

    The Virgin Suicides 1999

    ★★★★ Rewatched by elif308 21 Jun 2022

    so much of girlhood is being looked at and not being seen

  • The Apartment

    The Apartment 1960

    ★★★★ Watched by elif308 14 Jun 2022

    “thats the way it crumbles, cookie-wise”

    i positively adore shirley maclaine

  • Lovesong

    Lovesong 2016

    ★★★★ Watched by elif308 06 Jun 2022

    I thought this was gonna be speak now vibes but it turned to be right where you left me vibes

  • God's Own Country

    God's Own Country 2017

    ★★★★ Watched by elif308 05 Jun 2022

    englishification of brokeback mountain

  • Fish Tank

    Fish Tank 2009

    ★★★★ Watched by elif308 31 May 2022

    before ruth langmore there was mia williams

  • Red Rocket

    Red Rocket 2021

    ★★★★ Watched by elif308 30 May 2022

    finally a movie that gives NSYNC’s magnum opus the appreciation it deserves

  • Oslo, August 31st

    Oslo, August 31st 2011

    ★★★★ Watched by elif308 29 May 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I related to anders a bit too well im afraid 😀

  • Showing Up

    Showing Up 2022

    ★★★½ Watched by elif308 27 May 2022

    michelle williams serving uniqlo realness 108 minutes straight

  • Close

    Close 2022

    ★★★½ Watched by elif308 27 May 2022

    Am i heartless for not shedding a tear?

  • Stars at Noon

    Stars at Noon 2022

    ★ Watched by elif308 27 May 2022

    blondie come get your man

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 39

Review Tags

21
  • ✨illegally✨
  • #watchedonmubi
  • mademecry
  • rentedonappletv
  • #cinema
  • netflix
  • killersoundtrack
  • camp
  • #watchedforclass
  • berlinale
  • #cannes2022
  • amazonprime
  • youtube
  • thisfuckedmeup
  • #pridemonth
  • #blutv
  • blutv
  • essentialsundaywatch
  • openaircinema
  • rentedonamazon
  • rentedonyoutube
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro