RSS feed for Eli

Eli has watched 766 films produced in Germany.

  • DAU. The Empire. Novel One: Return Of The Prodigal Son

    ★★★½

  • DAU. Three Days

    ★★★★

  • An Unusual Summer

    ★★★★½

  • DAU. Nora Mother

    ★★★★

  • DAU. Degeneration

    ★★★★½

  • DAU. Natasha

    ★★★★

  • Siberia

    ★★★★½

  • Undine

    ★★★★

  • Orphea

  • Nardjes A.

    ★★★★½

  • Purple Sea

    ★★★½

  • eadem cutis: the same skin

    ★★★

  • Guns Akimbo

    ★½

  • Nimic

    ★★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★★★

  • Liberté

    ★★★★½

  • The Whistlers

    ★★★½

  • Little Joe

    ★★★★

  • The Silence

    ★★

  • The Miracle of the Sargasso Sea

    ★★★½

  • Umbra

    ★★★★★

  • I Was at Home, But...

    ★★★★½

  • Nest

    ★★½

  • Blue Boy

    ★★★★

  • Synonyms

    ★★★★

  • The Golden Glove

    ★★

  • Floralis

    ★★★★

  • It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

    ★★★★★

  • Rushing Green with Horses

    ★★★★½

  • System Crasher

    ★★★★½

  • Heimat Is a Space in Time

    ★★★★

  • Monos

    ★★★★★

  • Polar

    ★★★

  • DAU Project

  • Pelourinho, They Don’t Really Care About Us

    ★★★★

  • Summer Hit

    ★★★

  • Dance for Three Cameras

    ★★★★

  • The Keeper

    ★½

  • A Return

    ★★★★½

  • High Life

    ★★★★½

  • Walled Unwalled

    ★★★½

  • Ada Kaleh

    ★★★★

  • Our Time

    ★★★★★

  • Backyard

    ★★★

  • I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

    ★★★★

  • The Forgotten Colours of Dreams

    ★★★★½

  • The Wild Pear Tree

    ★★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★★★

  • Donbass

    ★★★

  • Obon

    ★★★★

  • Barstow, California

    ★★★

  • 32-Rbit

    ★★★

  • Fest

    ★★★½

  • Mute

    ★★★★

  • Touch Me Not

    ★★½

  • Adam

    ★★★★★

  • The Wolf House

    ★★★★½

  • E

    ★★★★

  • Penguin

    ★★

  • Luz

    ★★★★½

  • Lemonade

    ★★★★½

  • Wishing Well

    ★★★½

  • Transit

    ★★★★

  • Untravel

    ★★★

  • Casanova Gene

    ★★★

  • Styx

    ★★★★

  • 303

    ★★★★½

  • The Heiresses

    ★★★★

  • Burkina Brandenburg Komplex

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Comfort Stations

    ★★★★

  • Selfie from Hell