Sort by

Eli has logged 314 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Itsemurha

Itsemurha

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Berlin Horse

Berlin Horse

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Hide and Go Seek

Hide and Go Seek

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Psychedelic Death Vomit

Psychedelic Death Vomit

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Eye Contact

Eye Contact

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Void

Void

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Holler

Holler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Here Even So

Here Even So

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dogging

Dogging

2009
×
Edit this entry  
19
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alone in the Dark

Alone in the Dark

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
S.I.D.S.

S.I.D.S.

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Whispering Pages

Whispering Pages

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stone

Stone

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Death Bed: The Bed That Eats

Death Bed: The Bed That Eats

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gang Tapes

Gang Tapes

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Container

Container

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry