Sort by

Eli has logged 1,382 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Big Fat Liar

Big Fat Liar

2002
×
★★★½
Edit this entry  
31
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
At the Horizon

At the Horizon

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Secret Garden

The Secret Garden

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Monos

Monos

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Variations

Variations

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Effeuiller l'acanthe

Effeuiller l'acanthe

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Le Livre brûlé

Le Livre brûlé

1990
×
★★★½
Edit this entry  
30
Esquisse d'un portrait

Esquisse d'un portrait

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Vloof the Egret: Monkey Bread

Vloof the Egret: Monkey Bread

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Avengement

Avengement

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Trigun: Badlands Rumble

Trigun: Badlands Rumble

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Nick Cave & The Bad Seeds: Distant Sky - Live in Copenhagen

Nick Cave & The Bad Seeds: Distant Sky - Live in Copenhagen

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Des autres terres souples

Des autres terres souples

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
Le saut

Le saut

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Amazonian Angel

The Amazonian Angel

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Falling. Desert. Syn

Falling. Desert. Syn

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Double Labyrinthe

Double Labyrinthe

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Selva. A Portrait of Parvaneh Navaï

Selva. A Portrait of Parvaneh Navaï

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★½
Edit this entry  
24
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
A Springtime Morning

A Springtime Morning

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Caribbean Sunrise

Caribbean Sunrise

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Christian B.

Christian B.

1996
×
Read the review Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Time Lapse

Time Lapse

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Prancer

Prancer

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry