Highest rated films

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • Blackfish

    ★★★★★

  • All Is Lost

    ★★★★★

  • Prisoners

    ★★★★½

  • American Hustle

    ★★★★½

  • Prince Avalanche

    ★★★★½

  • The Way Way Back

    ★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • Life Is Beautiful

    ★★★★★

  • Solaris

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★★★

  • Four Lions

    ★★★★★

  • Maniac

    ★★★★★

  • I'm Still Here

    ★★★★★

  • A Short Film About Killing

    ★★★★★

  • Head-On

    ★★★★★

  • Disconnect

    ★★★★★

  • El Sur

    ★★★★★

  • The Class

    ★★★★★

  • Enter the Void

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 81 Films watched
  • 6.8 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Only with Your Partner

Oct 11

Most Watched

Maniac

twice

Last Film

Ali: Fear Eats the Soul

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
59 films
Comedy
22 films
Horror
16 films
Thriller
15 films
Romance
10 films
Sci Fi
8 films
Crime
8 films
Action
7 films
Fantasy
7 films
Mystery
4 films
USA
49 films
France
14 films
UK
8 films
Italy
4 films
Spain
4 films
Sweden
4 films
Canada
4 films
Germany
4 films
Norway
3 films
English
61 films
German
8 films
French
5 films
Spanish
5 films
Russian
5 films
Japanese
5 films
Italian
4 films
Latin
2 films
Norwegian
2 films
Arabic
2 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 30

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Eli’s most liked review

Enter the Void

★★★★½

A very light romantic comedy.
Good for a first date.

More reviews

Eli’s most liked list

My 1000 Favorite Films of All-Time

Only a few films have been added -- or "old" ones removed -- for about a year now, so this list is already vastly out of date (I'll hopefully get a chance to update it eventually), while still representing my taste in contemporary cinema fairly well:

Essentially the most memorable…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Escape from Tomorrow
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

12 Years a Slave
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Augusta, Gone
Average weighted rating:

3.0

Films Eli watched in 2013

  • Ali: Fear Eats the Soul
  • Summer Hours
  • This Is England
  • American Hustle
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Dark Horse
  • Live from Baghdad
  • I'm Here
  • Computer Chess
  • The Kid with a Bike
  • Solaris
  • The Class
  • Pieta
  • The Loneliest Planet
  • Maniac
  • The Tree of Life
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Four Lions
  • Testament
  • Citizen X
  • Augusta, Gone
  • The Heart is Deceitful Above All Things
  • The Lovers on the Bridge
  • Berberian Sound Studio
  • Breakdown
  • Scenic Route
  • I'm Still Here
  • Warrior
  • The Host
  • Out of the Furnace
  • Storytelling
  • Blue Is the Warmest Color
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Disconnect
  • Maniac
  • The Vanishing
  • The Ice Storm
  • Last Days
  • Prince Avalanche
  • Enter the Void
  • Prisoners
  • Beyond the Black Rainbow
  • What Maisie Knew
  • All Is Lost
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • El Sur
  • A Good Old Fashioned Orgy
  • Henry Fool
  • 12 Years a Slave
  • The Fly
  • Through a Glass Darkly
  • Hot Rod
  • Enough Said
  • Cedar Rapids
  • The Scent of Green Papaya
  • The To Do List
  • Cloverfield
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Pariah
  • I Am Love
  • Rare Exports: A Christmas Tale
  • Ivan's Childhood
  • The Vicious Kind
  • Don't Be Afraid of the Dark
  • A Short Film About Killing
  • Next Door
  • Blackfish
  • Visitor Q
  • Life Is Beautiful
  • Angst
  • Escape from Tomorrow
  • Come and See
  • The Skin I Live In
  • Head-On
  • Hawaii, Oslo
  • The Way Way Back
  • The Croods
  • Excision
  • Buried
  • Only with Your Partner

World Map

Highly rated films Eli is yet to see

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Grounded: Making The Last of Us
  • Hope
  • Home from Home – Chronicle of a Vision
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Filmage: The Story of Descendents/All
  • Doctor Who: The Day of the Doctor

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more