Highest rated films

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • Force Majeure

    ★★★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★★★

  • Leviathan

    ★★★★★

  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Prisoners

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Spring Breakers

    ★★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 315 Films watched
  • 26.2 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

Ain't Them Bodies Saints

Jan 2

Most Watched

It's Such a Beautiful Day

twice

Foxcatcher

twice

Nightcrawler

twice

The Boxer's Omen

twice

Gone Girl

twice

Last Film

Itsemurha

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
210 films
Horror
77 films
Thriller
67 films
Comedy
60 films
Crime
34 films
Romance
33 films
Sci Fi
32 films
Fantasy
25 films
Mystery
24 films
Animation
21 films
USA
170 films
UK
54 films
France
46 films
Germany
26 films
Canada
22 films
Japan
19 films
Belgium
13 films
Italy
12 films
Sweden
9 films
English
240 films
French
40 films
German
21 films
Spanish
20 films
Japanese
20 films
Russian
16 films
Italian
15 films
Chinese
8 films
Polish
7 films
Cantonese
6 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 41

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Eli’s most liked review

Enemy

★★★★½

"Chaos is order yet undeciphered."

Well, that was a mind distorter if there ever was one. I don't think I can remember having left a theater so confused before. I turned to the man next to me, who I noticed had also gone to see the same film, and noticed…

More reviews

Eli’s most liked list

400+ Strange Films: The Mad, Mad Glory of Cinema

Many favorites, as well as a small handful of films that I don't care for... in no particular order (1960-2015).

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Alone in the Dark
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Itsemurha

Films Eli watched in 2014

  • Itsemurha
  • Berlin Horse
  • Fargo
  • Hide and Go Seek
  • Psychedelic Death Vomit
  • 회사AUTO - Glass Ocean ||LOST BOYs||
  • Jay and Silent Bob Strike Back
  • Eye Contact
  • Void
  • Holler
  • Here Even So
  • Army of Darkness
  • Prisoners
  • Gravity
  • It's Such a Beautiful Day
  • Dredd
  • Foxcatcher
  • Ida
  • The Color Wheel
  • Dogging
  • Vampire's Kiss
  • The Guest
  • Starship Troopers
  • Boyz n the Hood
  • The Dance of Reality
  • Jodorowsky's Dune
  • Still Alice
  • Predestination
  • They Shoot Horses, Don't They?
  • Listen Up Philip
  • Alone in the Dark
  • Nightcrawler
  • Dark Star
  • The Holy Mountain
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Horrible Bosses 2
  • S.I.D.S.
  • The Secret of Kells
  • Russian Ark
  • Whispering Pages
  • Stone
  • Death Bed: The Bed That Eats
  • The Exorcist
  • The Wicker Man
  • Gang Tapes
  • Whiplash
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Container
  • Crash
  • When the Wind Blows
  • The Boxer's Omen
  • Too Many Cooks
  • Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)
  • Interstellar
  • Christine
  • Horns
  • Scanners
  • Men Behind the Sun
  • The Babadook
  • Nightcrawler
  • Threads
  • In My Skin
  • Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
  • Suspiria
  • Ambition
  • Brotherhood
  • Paths of Glory
  • A Hole in My Heart
  • Evil Dead II
  • Ilsa: She Wolf of the SS
  • Day of the Woman
  • The Town that Dreaded Sundown
  • Alligator
  • Men, Women & Children
  • The Strange Color of Your Body's Tears
  • A Tale of Two Sisters
  • Rawhead Rex
  • Bloodsucking Freaks
  • New Nightmare
  • Tracks
  • Whisper of the Heart
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Honeymoon
  • White Bird in a Blizzard
  • Two Days, One Night
  • Eden
  • Time Out of Mind
  • Gone Girl
  • Mr. Turner
  • Inherent Vice
  • Gone Girl
  • Hellraiser
  • Demons
  • The War Game
  • The Sacrament
  • The Skeleton Twins
  • Ms .45
  • Mirror
  • Obvious Child
  • Mystics in Bali
  • Voices of a Distant Star
  • 5 Centimeters per Second
  • Imprint
  • Amer
  • Computer Hearts
  • Guinea Pig 3: He Never Dies
  • Cutting Moments
  • Genesis
  • The Poughkeepsie Tapes
  • Ebola Syndrome
  • The Changeling
  • Tusk
  • Ah, L'Amour
  • Train of Life
  • Dimensions of Dialogue
  • Billy's Balloon
  • Darkness, Light, Darkness
  • The Angels' Melancholia
  • A Letter to Uncle Boonmee
  • Tramway
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Meaning of Life
  • Rejected
  • An Occurrence at Owl Creek Bridge
  • Basket Case
  • The Trip to Italy
  • Creepshow
  • Bullitt
  • A Field in England
  • If I Stay
  • The Prowler
  • The Visitor
  • The Rover
  • Coherence
  • Frank
  • The Tree of Life
  • The Zero Theorem
  • All Cheerleaders Die
  • The One I Love
  • Starred Up
  • Let's Be Cops
  • A Most Wanted Man
  • Distant
  • Dead Silence
  • Deliverance
  • A Separation
  • Society
  • Z
  • Missing
  • My Left Foot: The Story of Christy Brown
  • Afflicted
  • The Trip
  • 2001: A Space Odyssey
  • Palo Alto
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Boyhood
  • Cold in July
  • Phantasm
  • Life After Beth
  • Like Father, Like Son
  • Eyes Wide Shut
  • The Immigrant
  • Locke
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Beasts of the Southern Wild
  • 22 Jump Street
  • Calvary
  • Chef
  • Disconnect
  • The Boxer's Omen
  • The Fault in Our Stars
  • Maniac
  • Spring Breakers
  • Zero Day
  • Mommy
  • The Rover
  • Goodbye to Language
  • Pulp Fiction
  • Leviathan
  • Maps to the Stars
  • Coming Home
  • Foxcatcher
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them
  • Force Majeure
  • How to Train Your Dragon 2
  • Run
  • The Captive
  • Blind Chance
  • Grace of Monaco
  • Philomena
  • Wuthering Heights
  • Blue Ruin
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Brood
  • Mind Game
  • Death Powder
  • 964 Pinocchio
  • The Dirties
  • The First Time
  • My Own Private Idaho
  • Bears
  • Barry Lyndon
  • Joe
  • Bringing Out the Dead

See all 315

World Map

Highly rated films Eli is yet to see

  • Olive Kitteridge
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • Billy Elliot: The Musical
  • She's Beautiful When She's Angry
  • Wild Tales

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more