Highest rated films

  • Sicario

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • The Big Short

    ★★★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Tangerine

    ★★★★★

  • Son of Saul

    ★★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • The Guest

    ★★★★★

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • Gummo

    ★★★★★

  • Certified Copy

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 571 Films watched
  • 47.6 Average per month
  • 11 Average per week

Milestones

First Film

Lux: Redux

Jan 3

Most Watched

The Big Short

5 times

World of Tomorrow

5 times

Bone Tomahawk

3 times

Queen of Earth

3 times

Anomalisa

3 times

Last Film

To the Wonder

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
264 films
Horror
166 films
Thriller
138 films
Comedy
137 films
Sci Fi
64 films
Crime
53 films
Action
52 films
Romance
48 films
Mystery
47 films
Fantasy
43 films
USA
346 films
UK
69 films
France
50 films
Canada
44 films
Germany
29 films
Japan
14 films
Australia
13 films
Norway
13 films
Belgium
10 films
Italy
9 films
English
516 films
French
46 films
German
32 films
Spanish
26 films
Italian
13 films
Japanese
13 films
Russian
10 films
Portuguese
6 films
Chinese
5 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 38 Added 168

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Eli’s most liked review

Steve Jobs

★★★★½

The main reason I don't want to write a review of this film is because I don't want my writing to be even remotely associated with Sorkin's. Seriously Aaron, you're making us all look bad.

My train of thought throughout this movie:

"wow, that was a great line"
"wow, that…

More reviews

Eli’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Satantango
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Foodfight!
Average weighted rating:

0.9

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

A Most Deadly Exchange

Films Eli watched in 2015

  • To the Wonder
  • Knight of Cups
  • Knight of Cups
  • The Big Short
  • Bone Tomahawk
  • WVLNT
  • Glory at Sea
  • The Hateful Eight
  • The Revenant
  • Austerity Measures
  • Trypps #7 (Badlands)
  • Nomad's Land
  • Conscious Decisions
  • Free Radicals
  • A Spell to Ward Off the Darkness
  • Carol
  • Pelican Radio
  • Ponce de León
  • River Rites
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Big Short
  • Queen of Earth
  • A Deadly Adoption
  • Signs
  • Aloha
  • Joy
  • Chi-Raq
  • The Revenant
  • The Hateful Eight
  • Anomalisa
  • The Big Short
  • The Big Short
  • James White
  • The Danish Girl
  • Starlet
  • The Danish Girl
  • Anomalisa
  • Bridge of Spies
  • Trumbo
  • Concussion
  • Unofficial Reality
  • The Big Short
  • Anomalisa
  • Carol
  • Whiplash
  • ThanksKilling
  • Foodfight!
  • Lens
  • Baxter
  • Hyena Road
  • Bring Me the Head of Tim Horton
  • Coldwater
  • The Editor
  • The Goob
  • Satantango
  • Water Wrackets
  • H Is for House
  • Felt
  • The Mend
  • Sleeping with Other People
  • Intervals
  • Windows
  • News from Home
  • Elms
  • Euridice BA 2037
  • Gabriel
  • The Damned Thing
  • Krampus
  • The Broken
  • Last Shift
  • Brooklyn
  • Neighbors
  • 7 Days in Hell
  • Mommy
  • James White
  • James White
  • Duel
  • Equinox
  • Predator
  • Spotlight
  • Black Mass of the Nazi Sex Wizard
  • RoboCop
  • Total Recall
  • Alien
  • The Harvest
  • Dahmer
  • Here Even So
  • Tchoupitoulas
  • A Zed & Two Noughts
  • Dope
  • Meadowland
  • Beasts of the Southern Wild
  • Gabriel
  • Entertainment
  • Showgirls
  • Targets
  • The Hidden
  • People, Places, Things
  • 7 Chinese Brothers
  • Slow West
  • The Gift
  • Hubert Bals Handshake
  • Experimenter
  • The Stanford Prison Experiment
  • Lilya 4-ever
  • Magic Mike XXL
  • Holes
  • Flowers
  • I Don't Dance
  • Tangerine
  • Flowers
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Alien
  • Nasty Baby
  • Tangerine
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • A Most Deadly Exchange
  • Ghostwatch
  • What We Do in the Shadows
  • Halloween II
  • Halloween
  • Hatchet
  • Heroic Purgatory
  • I Don't Dance
  • Meshes of the Afternoon
  • Halloween II
  • Halloween II
  • Halloween
  • We Are Your Friends
  • Freddy Got Fingered
  • Bone Tomahawk
  • Oppressed Majority
  • Father and Daughter
  • Maniac
  • Bone Tomahawk
  • Toolbox Murders
  • The Mangler
  • Steve Jobs
  • Dance of the Dead
  • Lifeforce
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • American Colour
  • Pumpkinhead
  • Brain Damage
  • Singapore Sling
  • Caldera
  • Nekromantik 2
  • Nekromantik
  • Beasts of No Nation
  • Home/Alone
  • Piranha
  • Violet
  • In Hell
  • Alice Sweet Alice
  • Deathgasm
  • Student Bodies
  • Freddy Got Fingered
  • The Final Girls
  • The Funhouse
  • Shivers
  • Dude Bro Party Massacre III
  • Turbo Kid
  • The Second Mother
  • Yakuza Apocalypse
  • Knock Knock
  • Breathe
  • Death Race 2000
  • Death Race 2000
  • Zardoz
  • Piranha 3D
  • The Book of Life
  • The Glass Shield
  • Inferno
  • Suspiria
  • Eaten Alive
  • Phenomena
  • Twixt
  • Roar
  • Sicario
  • Lucy
  • Snowballs
  • Curb Dance
  • Yearbook
  • The Meaning of Life
  • Rejected
  • World of Tomorrow
  • Bring Me the Head of Tim Horton
  • Macbeth
  • Arabian Nights: Volume 1, The Restless One
  • Cemetery of Splendour
  • Waves
  • The Forbidden Room
  • The Green Inferno
  • Double Down
  • I Am Here....Now
  • Fateful Findings
  • Santa and the Ice Cream Bunny
  • The Serpent and the Rainbow
  • Annabelle
  • Grandma
  • The Assassin
  • Black and White Trypps Number Three
  • Demon Seed
  • Scorpio Rising

See all 571

World Map

Highly rated films Eli is yet to see

  • This Is England '90
  • Cássia
  • Ivy
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Masaan
  • Visaranai
  • In Jackson Heights
  • And Then There Were None

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more