Highest rated films

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★★

  • American Honey

    ★★★★★

  • I, Daniel Blake

    ★★★★★

  • HyperNormalisation

    ★★★★★

  • Horace and Pete

    ★★★★★

  • Cincinnati Storm

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • The Big Short

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Spring Breakers

    ★★★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • Life Is Beautiful

    ★★★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • Bone Tomahawk

    ★★★★★

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,262 Films watched
  • 105.2 Average per month
  • 24.3 Average per week

Milestones

First Film

Sicario

Jan 1

Most Watched

The Neon Demon

9 times

American Honey

8 times

Knight of Cups

8 times

Moonlight

4 times

Citizen Kane

4 times

Last Film

Life Is a Dream

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
410 films
Documentary
176 films
Comedy
170 films
Horror
166 films
Thriller
141 films
Sci Fi
85 films
Mystery
83 films
Animation
76 films
Romance
73 films
Fantasy
71 films
USA
573 films
France
133 films
UK
96 films
Canada
66 films
Germany
65 films
Japan
50 films
Austria
32 films
Italy
29 films
Belgium
25 films
Denmark
20 films
English
1,023 films
French
103 films
Spanish
63 films
German
62 films
Japanese
51 films
Italian
41 films
Portuguese
24 films
Russian
18 films
Serbian
11 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 243 Added 706

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Eli’s most liked review

Moonlight

★★★★½

The hype has never, ever, ever been so real. And the best birthday present that I ever could have asked for. A marvel -- a modern masterwork of unadulterated understanding. Understanding of isolation, of idiosyncrasies; understanding of care, of compassion; understanding of darkness & disparities, of spectrums, of sexuality; understanding of…

More reviews

Eli’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

God's Not Dead
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

In Your Eyes

Films Eli watched in 2016

  • Life Is a Dream
  • Napoleon
  • Raiders of the Lost Ark
  • American Honey
  • Où en êtes-vous, Jean-Marie Straub?
  • The Newbridge Tourism Board Presents:
  • Lacey and James
  • The Hateful Eight
  • Tim and Eric's Billion Dollar Movie
  • Manchester by the Sea
  • Giles Vanderhoot
  • Out of the Blue
  • Knight of Cups
  • As Without So Within
  • Nocturnal Animals
  • American Honey
  • Blair Witch
  • Meet Me in St. Louis
  • Jackie
  • Manchester by the Sea
  • The Christmas Card
  • Moonlight
  • Thirteen
  • Jackie
  • Lion
  • Cincinnati Storm
  • Moonlight
  • La La Land
  • La La Land
  • Long Weekend
  • Rock Hudson's Home Movies
  • The Ghost and the Darkness
  • American Honey
  • Survive Style 5+
  • Lenny
  • Out of the Blue
  • Star 80
  • Star 80
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Exterior Night
  • Mark Rappaport: The TV Spin-Off
  • Postcards
  • Mur 19
  • Blue Streak
  • In a Valley of Violence
  • John Wick
  • The Neon Demon
  • The Neon Demon
  • Pazuzu
  • Other People
  • My Son, My Son, What Have Ye Done
  • Citizen Kane
  • Recollections of the Yellow House
  • The Vaughn Sister
  • Pass Thru
  • Simple Men
  • Cleaners
  • Maysville
  • Manchester by the Sea
  • Happy Hour
  • Swiss Army Man
  • The Player
  • Too Late
  • consideration.
  • Goodbye Uncle Tom
  • The Consequences of Feminism
  • The House Is Black
  • Don't Hug Me I'm Scared 6
  • Thunderbolt and Lightfoot
  • possession.
  • Premonitions Following an Evil Deed
  • Feelings
  • Je vous salue, Sarajevo
  • The Eyes of My Mother
  • Runaway Train
  • Canada Vignettes: Log Driver's Waltz
  • Last Tango in Paris
  • Blue Jay
  • Citizen Kane
  • Don't Think Twice
  • A.I. Artificial Intelligence
  • AVP: Alien vs. Predator
  • stillbirth.
  • White Girl
  • In the Darkness of Time
  • The Unknown Girl
  • White Girl
  • machine.
  • Cure
  • Falling
  • The Giant
  • Homo Sapiens
  • Paradise: Love
  • Gimme Danger
  • Successful Alcoholics
  • Rolling Thunder
  • The Alchemist Cookbook
  • White Epilepsy
  • Morris from America
  • prologue.
  • Shin Godzilla
  • The Facts in the Case of Mister Hollow
  • Bartholomew's Song
  • The Big Charade
  • Battleship Potemkin
  • Shin Godzilla
  • Duelle
  • Ghosts of Mars
  • Money Man
  • Quantum.
  • Redemption
  • security.
  • Francisca
  • Until the End of the World
  • The Society of the Spectacle
  • I Am Not a Serial Killer
  • Harsh Times
  • The Red Turtle
  • Werewolf
  • Point de Gaze
  • Nocturama
  • Gamer
  • Gods of Egypt
  • Dumb and Dumber
  • The Nobodies
  • United States of Love
  • Naqoyqatsi
  • Carousel
  • In Search of
  • Ember, Filth, Fly
  • As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty
  • Dark Night
  • Shallow Hal
  • The Breakfast Club
  • Carrie
  • Workers, Peasants
  • Lamb
  • Tetro
  • Aniki Bóbó
  • The Territory
  • storm.
  • Manuel on the Island of Wonders
  • Out of the Blue
  • Manuel on the Island of Wonders
  • The Man Who Sleeps
  • Lancelot of the Lake
  • City of Pirates
  • Moses and Aaron
  • Knight of Cups
  • Incident On and Off a Mountain Road
  • Jenifer
  • Ghosts of Mars
  • Citizen Kane
  • The Incredibles
  • In the Darkness of Time
  • Kindergarten Cop
  • Body Double
  • Snake Eyes
  • Southwest of Salem: The Story of the San Antonio Four
  • The Best of Youth
  • Come and Go
  • The Astronauts
  • Room Film 1973
  • False Start
  • Doomed Love
  • Amateur
  • Doomed Love
  • Sombre
  • Abraham's Valley
  • Hell or High Water
  • Premutos: Lord of the Living Dead
  • For the Plasma
  • Radio Mary
  • Arrival
  • Kate Plays Christine
  • Barn Rushes
  • EMBARGO
  • 12 Explosions
  • Dog Eat Dog
  • Citizen Kane
  • Parsifal
  • Removed
  • Before the Flood
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Battle in Heaven
  • The Story of the Last Chrysanthemum
  • Like Someone in Love
  • The General
  • Dickson Experimental Sound Film
  • Moonlight
  • Moonlight
  • The Procedure
  • The Son's Room
  • Army of One
  • Godless
  • The Edge of Seventeen
  • The Games of Angels
  • The Georgetown Loop
  • 10c/65: Brus wishes his Christmas on you
  • Intruder
  • Halloween
  • The Sunchaser
  • Before the Flood
  • Femme Fatale

See all 1,262

World Map

Highly rated films Eli is yet to see

  • Martírio
  • A Silent Voice
  • I Am Not Your Negro
  • How to Build a Time Machine
  • Gleason
  • Dangal
  • Hamilton's America
  • Kubo and the Two Strings

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more