Highest rated films

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Song to Song

    ★★★★★

  • On the Beach at Night Alone

    ★★★★★

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Spring Breakers

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • American Honey

    ★★★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,958 Films watched
  • 163.2 Average per month
  • 37.7 Average per week

Milestones

First Film

Submit to Me

Jan 1

Most Watched

We Make Couples

14 times

A Subconscious Stream

9 times

Let the Corpses Tan

9 times

RED Heliums and Heartbreak

9 times

Song to Song

9 times

Last Film

The Disaster Artist

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
790 films
Documentary
336 films
Comedy
271 films
Thriller
238 films
Horror
211 films
Fantasy
185 films
Music
156 films
Crime
135 films
Mystery
134 films
Sci Fi
130 films
USA
848 films
France
291 films
UK
190 films
Germany
112 films
Canada
110 films
Japan
76 films
Italy
43 films
Belgium
36 films
Netherlands
35 films
Spain
29 films
English
1,464 films
French
212 films
Spanish
90 films
Japanese
85 films
German
71 films
Italian
48 films
Portuguese
41 films
Russian
35 films
Chinese
27 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 128 Added 152

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Eli’s most liked review

Heathers

★★★★½

"I LOVE MY DEAD, GAY SON!"

More reviews

Eli’s most liked list

Hallucinatory

Hallucinations, psychedelia
& the expansion of the mind.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Manifold

Films Eli watched in 2017

  • The Disaster Artist
  • A Subconscious Stream
  • Faces III
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Sleep Has Her House
  • Unrest
  • We Make Couples
  • Let the Corpses Tan
  • Miami Blues
  • Death of a Cheerleader
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • Twin Gates to Saturn's Amber Core
  • Regarding the Case of Joan of Arc
  • Regarding the Case of Joan of Arc
  • The Aviary
  • Regarding the Case of Joan of Arc
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Bone Tomahawk
  • Gozu
  • 24 Frames
  • A Million Other Things (2)
  • A Non-Dairy Creamer
  • Piece Mandala/End War
  • Jack's Dream
  • Angel
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • The Passing
  • To Parsifal
  • A Dream is a Life Lived and Lost
  • White Chicks
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • The Midnight Party
  • Cotillion
  • Playing Soul Music to My Freckles
  • Darkest Hour
  • Raw
  • We the People
  • Under the Skin
  • The Other Side of the Wind
  • 24 Frames
  • Unrest
  • My Person in the Water
  • Taking Hold of the Macrocosm
  • They Came Together
  • RED Heliums and Heartbreak
  • Whispering Pages
  • The Big Sick
  • Bully
  • Wallflower
  • Molly's Game
  • Blade Runner 2049
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Die Hard
  • Home Alone
  • MacGruber
  • I Love You, Man
  • Due Date
  • Date Night
  • Kaili Blues
  • Get Him to the Greek
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Twin Peaks: The Return
  • The Watch
  • Himiko
  • Karamay
  • I Know Where I'm Going
  • Taking Hold of the Macrocosm
  • L'ange
  • Coca-Cola® Gaze
  • Highway of Ghosts
  • Call Me by Your Name
  • Moses and Aaron
  • A Bad Moms Christmas
  • Twin Peaks: The Return
  • Robert. A Fortunate Life
  • Sleep Has Her House
  • The Passing of a Psychopath
  • Lady Bird
  • The Shape of Water
  • To Stretch A Field
  • Meadows of Coruscation
  • Uneven Made Right
  • Highway of Ghosts
  • Uneven Made Right
  • Meadows of Coruscation
  • Clouds of Glass
  • Highway of Ghosts
  • One of Many Places in Which Something Was Stolen
  • A Lake
  • Battle of the Sexes
  • North of Superior
  • Memories Lost and Found
  • Three Landscapes
  • An Optical Poem
  • Allures
  • Anticipation of the Night
  • Brimstone & Glory
  • The House
  • Frost
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • I Know Where I'm Going
  • Mulholland Drive
  • The Untamed
  • WTC Haikus
  • Coal Money
  • Anticipation of the Night
  • The Room
  • To Lavoisier, Who Died in the Reign of Terror
  • Unrest
  • Unrest
  • Incident Reports
  • Water and Power
  • Horizontal Boundaries
  • 7362
  • Four Corners
  • Tropical Malady
  • World of Tomorrow
  • It's Such a Beautiful Day
  • Shot Caller
  • Billy Star
  • Money Man
  • Clubbed
  • Antiporno
  • Midwinter Hue
  • I, Tonya
  • The Disaster Artist
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • For-Profit Online University
  • Zigeunerweisen
  • Demons
  • The Killing of a Sacred Deer
  • I, Tonya
  • Dear Santa
  • Four Christmases and a Wedding
  • RED Heliums and Heartbreak
  • Palo Alto
  • Elegy of a Voyage
  • formula
  • The Algerian War!
  • En rachâchant
  • We Make Couples
  • Tennessee Devil Redux
  • Return of the Jedi
  • Voyage of Time: Life's Journey
  • Fourfilm
  • Milk
  • I Cannot Tell You How I Feel
  • The Boxer's Omen
  • Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker
  • The Work
  • 24 Frames
  • Song to Song
  • Radio Mary
  • Rorschach Rainbow
  • Fourfilm
  • The House That Drips Blood on Alex
  • Kristy & Anton
  • Tennessee Devil Redux
  • Dunkirk
  • Smart Pipe
  • Rorschach Rainbow
  • Highway of Ghosts
  • Kristy & Anton
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • Mister Lonely
  • Rat Film
  • L'arrière-saison
  • Patti Cake$
  • 9/11
  • mother!
  • Halloween II
  • A.M.A.
  • Larry David: Curb Your Enthusiasm
  • 2017
  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed
  • Marjorie Prime
  • Detroit
  • On Body and Soul
  • Good Time
  • I Love You, Daddy
  • The Breadwinner
  • Inochi
  • The Little Hours
  • The Edge of Seventeen
  • As the Gods Will
  • Silent Night Deadly Night 4: Initiation
  • Kinetta
  • Necktie
  • Lady Bird
  • Let the Corpses Tan
  • The Square
  • 10 Cloverfield Lane
  • Happiness
  • The Square
  • Julien Donkey-Boy
  • Elle Fanning's Fan Fantasy
  • Snowballs
  • Madman
  • Act da Fool
  • Curb Dance
  • Hot Rod

See all 1,958

World Map

Highly rated films Eli is yet to see

  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Adventure Time: Islands
  • Saturation

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more