Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Mandy

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★★

  • Maniac

    ★★★★★

  • The Haunting

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★★

  • Spring Breakers

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • American Honey

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • The Guest

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Wild at Heart

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 2,265 Films watched
  • 188.8 Average per month
  • 43.6 Average per week

Milestones

First Film

Role Models

Jan 1

Most Watched

Annihilation

9 times

The House That Jack Built

6 times

Waves burning in wheat color

6 times

Mandy

5 times

Nyctophobia

5 times

Last Film

Salad Days Are Gone

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
723 films
Comedy
324 films
Horror
318 films
Thriller
284 films
Documentary
275 films
Animation
187 films
Mystery
156 films
Fantasy
140 films
Sci Fi
130 films
Crime
123 films
USA
834 films
France
277 films
UK
191 films
Canada
127 films
Germany
92 films
Japan
71 films
Belgium
47 films
Sweden
42 films
Switzerland
40 films
Portugal
39 films
English
1,664 films
French
273 films
Spanish
116 films
German
82 films
Japanese
72 films
Portuguese
60 films
Italian
40 films
Russian
34 films
Chinese
32 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 134 Added 154

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Eli’s most liked review

A Quiet Place

★★★★½

A film made the way in which cinema is meant to be seen: so that the asshole sitting next to you, scarfing down popcorn like a rabid squirrel, actually feels like an asshole, in addition to merely being one.

More reviews

Eli’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Romina
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

SYSTEM

Films Eli watched in 2018

  • Salad Days Are Gone
  • Speaking Corpse
  • La Paloma
  • Pulsars e Quasars
  • Exile
  • Kinetta
  • Born in the Night
  • Millennium Line
  • Clouds of Autumn
  • and now?
  • I thought that you might want to see the sunset.
  • Popsong
  • Can Not Be Anything Against the Wind
  • Silencio
  • A Place to Come
  • Eat My Makeup!
  • Trento Symphonia
  • Beyond Marão
  • Risky Business
  • Black Line
  • Tremors
  • Vielle-Saint-Girons, Untitled #3, Recording #2
  • Drift
  • Hitokara ヒトカラ
  • Albâtre
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Yuletide
  • Mother is God
  • Strata of the Image
  • Last Days in a Lonely Place
  • Psalm III: Night of the Meek
  • Upgrade
  • The Hateful Eight
  • The Clovehitch Killer
  • The Shivering Truth
  • Twenty Nine Minutes at Sea
  • Remembering Wavelengths
  • For Them Ending
  • Daumë
  • Sunbeam Hunter
  • The Red and the Blue Gods
  • Terra Incognita
  • Pre-Hibernation News
  • The Fly
  • A Preface to Red
  • An Aging Process
  • Life in the Shadows
  • Gems
  • Spring Masks
  • Fantasies
  • Allerleirauh
  • Black Mass
  • DECK
  • Sabulation
  • DECK
  • Bad Santa
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Nurse Betty
  • In the Company of Men
  • Back Roads
  • A fleur d’eau…
  • Cold War
  • Yearbook
  • Shame of the Jungle
  • Tekkonkinkreet
  • Bamboo Dogs
  • After School Knife Fight
  • Cold War
  • Night School
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • メタフィクション - (M E T A F I C T I O N)
  • Bad Times at the El Royale
  • Star 80
  • メタフィクション - (M E T A F I C T I O N)
  • Dominion
  • Aquaman
  • Wildlife
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Widows
  • Bird Box
  • Webcast
  • My Dead Dad's Porno Tapes
  • After School Knife Fight
  • Apocalypse After
  • 2001: A Space Odyssey - Steven Soderbergh Cut
  • The Perfect Host
  • Hyperlinks or It Didn't Happen
  • They Remain
  • XCTRY
  • Fahrenheit 11/9
  • Roma
  • The Carnivore
  • Indulge
  • Irritation
  • Unnamed Film
  • Hypnagogia
  • ©
  • Continuity
  • Aqui de Volta
  • Anxious Life
  • Cough Syrup
  • Twig
  • Night School
  • Squid
  • Our Time
  • Spring Equinox
  • L. Cohen
  • The Mountain
  • The Great Pretender
  • What's Up, Doc?
  • Our Time
  • Green Book
  • Peppermint
  • Venom
  • Annihilation
  • Shoplifters
  • Vice
  • mid90s
  • Hereditary
  • Tumbbad
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • Widows
  • Ben Is Back
  • mid90s
  • The World Is Yours
  • Dumplin'
  • Fatal Pulse
  • Colette
  • A Simple Favor
  • Tyrel
  • Assassination Nation
  • Assassination Nation
  • Tyrel
  • Vox Lux
  • Suspiria
  • Ooze
  • Octane
  • You Know Where
  • The Cannibal Club
  • Transit
  • Overlord
  • Widows
  • Sócrates
  • After Everything
  • Dying of the Light
  • We the Animals
  • The Color of Pomegranates
  • Barstow, California
  • Halloween
  • Long Day's Journey Into Night
  • PROTOTYPE
  • Phantom Islands
  • Lizzie
  • Possum
  • Laplace's Witch
  • Under the Silver Lake
  • Grass
  • Under the Silver Lake
  • Under the Silver Lake
  • Long Day's Journey Into Night
  • Maya
  • Can You Ever Forgive Me?
  • 3 Faces
  • Shadow
  • Bodied
  • Green Book
  • The Sisters Brothers
  • If Beale Street Could Talk
  • At Eternity's Gate
  • Vision
  • Vice
  • Dreaming Under Capitalism
  • Beautiful Boy
  • The Grand Bizarre
  • Nathan Daniel Philips
  • If Beale Street Could Talk
  • The Great Pretender
  • Maine
  • Girls of the Sun
  • The Favourite
  • If Beale Street Could Talk
  • Devil's Rope
  • Phoenix
  • Vox Lux
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • Wyrm
  • City Canvas
  • The House That Jack Built
  • Crime Wave
  • Non-Fiction
  • Her Smell
  • Our Time
  • Fe
  • Diamantino
  • Minotaur
  • Sedução da Carne
  • Vox Lux
  • The Night Comes for Us
  • The Party at Kitty and Stud's
  • Coyolxauhqui
  • Maxhumain
  • Blue
  • Hochhaus
  • Dragonfly Eyes

See all 2,265

World Map

Highly rated films Eli is yet to see

  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway
  • They Shall Not Grow Old
  • 27 Steps of May
  • Ode to Nothing
  • The Silence of Others
  • Flight of the Conchords: Live in London
  • Freaks and Geeks: The Documentary

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more