Highest rated films

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Glass

    ★★★★★

  • The Beach Bum

    ★★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★★

  • Monos

    ★★★★★

  • Atlantics

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Mandy

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • American Honey

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,391 Films watched
  • 115.9 Average per month
  • 26.8 Average per week

Milestones

First Film

The Sitter

Jan 1

Most Watched

Uncut Gems

6 times

Nimic

6 times

Joker

5 times

Marriage Story

5 times

Us

5 times

Last Film

Big Fat Liar

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
563 films
Comedy
268 films
Thriller
217 films
Documentary
184 films
Horror
147 films
Romance
136 films
Sci Fi
124 films
Action
120 films
Crime
115 films
Fantasy
90 films
USA
760 films
UK
193 films
France
122 films
Canada
78 films
Germany
68 films
Japan
44 films
China
25 films
Australia
24 films
Sweden
21 films
Belgium
21 films
English
1,141 films
French
125 films
Spanish
100 films
German
64 films
Japanese
46 films
Italian
38 films
Portuguese
28 films
Russian
28 films
Arabic
20 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 70 Added 153

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Eli’s most liked review

Marriage Story

★★★★★

It will mystify me, ‘till the very end, how certain pieces of art can reach people at such specifically significant times, as if spun down from the sky manually, and at a predetermined moment, by the threads of fate. How much hyperbole can one man use? Except, sadly — deeply,…

More reviews

Eli’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Battlefield Earth
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Rosa

Films Eli watched in 2019

  • Big Fat Liar
  • Good Burger
  • At the Horizon
  • The Secret Garden
  • Unbreakable
  • Good Burger
  • Monos
  • Knight of Cups
  • Ford v Ferrari
  • Variations
  • Effeuiller l'acanthe
  • Le Livre brûlé
  • Esquisse d'un portrait
  • Vloof the Egret: Monkey Bread
  • A Hidden Life
  • Avengement
  • Trigun: Badlands Rumble
  • Suki
  • Distant Sky: Nick Cave & The Bad Seeds - Live in Copenhagen
  • Dunkirk
  • Des autres terres souples
  • Le saut
  • Her
  • Uncut Gems
  • The Amazonian Angel
  • Falling. Desert. Syn
  • Double Labyrinthe
  • Selva. Un portrait de Parvaneh Navaï
  • Bombshell
  • Jojo Rabbit
  • Field of Dreams
  • Bad Black
  • Knives Out
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Cats
  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Uncut Gems
  • Good Time
  • Ad Astra
  • A morning in spring
  • Caribbean Sunrise
  • Christian B.
  • Joker
  • Time Lapse
  • Coherence
  • Prancer
  • Brazil
  • A Ghost Story
  • Krampus
  • Marriage Story
  • Tiffany Haddish: Black Mitzvah
  • Mike Birbiglia: The New One
  • splintering light
  • Before Your Eyes
  • destabilizing landscape #1 - Matt Bua's forest
  • where the water ends
  • Animusic 2
  • Animusic
  • Park Lanes
  • Darlin'
  • Scream for Help
  • White Noise
  • Project X
  • 2012
  • It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice
  • De Profundis
  • ...ere erera baleibu izik subua aruaren...
  • Perfect
  • Watchmen
  • After School Knife Fight
  • After School Knife Fight
  • Forgive Me For Raping You
  • Vitalina Varela
  • Tusk
  • The Lost City of Z
  • Third Eye Spies
  • Terror in the Skies
  • 6 Underground
  • Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)
  • The Badger's Promise
  • Giles Vanderhoot
  • Rejected
  • The Eagleman Stag
  • Internet Story
  • Punisher: War Zone
  • 0s & 1s
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Internet Story
  • Villains
  • Tower
  • Internet Story
  • 6 Underground
  • Bound by Honor
  • King Kelly
  • When I Get Home
  • The Babadook
  • Halloween
  • Drive
  • You Were Never Really Here
  • Pink Wall
  • Marriage Story
  • Monos
  • Uncut Gems
  • Waves
  • Metatron
  • Breathing House
  • Ring o' Roses
  • Ozu & Noda
  • War Children
  • Burrp!
  • Mississippi Grind
  • A Million Little Pieces
  • House
  • Love Is the Message, The Message Is Death
  • Untitled (Figura, Gunpowder en los cracks)
  • Lick Every Drop
  • Love Is the Message, The Message Is Death
  • A Castle Within a Castle
  • The Way Between Two Points
  • Malogro
  • Wanderers of White Time
  • Hic Rosa, Botanical Score
  • Blanche
  • Variations
  • 31
  • The Shivering Truth
  • Uncut Gems
  • Waves burning in wheat color
  • A Prayer Before Dawn
  • Better Watch Out
  • Bodied
  • A Rainy Day in New York
  • Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer
  • Tommaso
  • Hustlers
  • Waves
  • Adopt a Highway
  • Little Joe
  • Ad Astra
  • Knives and Skin
  • Deerskin
  • Jessica Forever
  • Jessica Forever
  • Marriage Story
  • Luce
  • Uncut Gems
  • Dark Waters
  • Waves
  • Uncut Gems
  • Static After Summer
  • I Love You, Man
  • Cruel Rhythm
  • Canal
  • 1922
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • In the Tall Grass
  • Eli
  • Us
  • I Lost My Body
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Annihilation
  • Daniel Isn't Real
  • A Subconscious Stream
  • Wrinkles the Clown
  • Haunt
  • The Machine in the Garden
  • House Arrest
  • Daniel Isn't Real
  • The Report
  • Atlantics
  • The Irishman
  • Blah Blah Blah
  • Twisted Eyes
  • Collage d’Hollywood
  • Le bombardement (Le port des perles)
  • The Irishman
  • The Irishman
  • Leave No Trace
  • Tribulation 99: Alien Anomalies Under America
  • Led Zeppelin: Celebration Day
  • Ravenous
  • Piranha
  • Dragonslayer
  • Blue Collar
  • Ready or Not
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Zeroville
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • Escape Room
  • Frownland
  • Jallikattu
  • Slow West
  • Everything is Terrible! Does the Hip-Hop: Gettin' a Bad Rap!
  • The King
  • Another State of Mind
  • The King
  • Earthquake Bird
  • Gemini Man
  • Ready or Not
  • Wounds
  • The Laundromat
  • The Souvenir
  • The Running Man

See all 1,391

World Map

Highly rated films Eli is yet to see

  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • Invisible Life
  • Love, Antosha
  • John Denver Trending
  • 63 Up
  • Apollo 11
  • Oprah Winfrey Presents: When They See Us Now

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more