Elijah has logged 26 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mission

The Mission

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Robe

Black Robe

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dave

Dave

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry