• Hillbilly Elegy

    ★★½

  • Holidate

    ★★

  • Enola Holmes

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

  • The Half of It

    ★★★★

  • Waiting

  • My Octopus Teacher

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • A Fall from Grace

    ★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Charlie's Angels

    ★★★½

  • Tall Girl

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • The Goldfinch

    ★★★

  • The Laundromat

  • Joker

    ★★★★

  • L'Observateur

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★★

  • Doctor Who: Resolution

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Bird Box

    ★★★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★

  • Sierra Burgess Is a Loser

    ★½

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • A Simple Favor

    ★★★★★

  • Little Italy

    ★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • Dirty Computer

  • I Am Not an Easy Man

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Mute

  • Every Day

    ★★★

  • Love, Simon

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★★

  • The Cloverfield Paradox

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Black Mirror: Crocodile

  • Black Mirror: Hang the DJ

  • Doctor Who: Twice Upon a Time

  • Phantom Thread

    ★★

  • The Greatest Showman

    ★★★★★

  • Solsidan

  • Wonder

    ★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Unicorn Store

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★

  • It

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Little Evil

    ★★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★★

  • In a Heartbeat

  • Good Time

    ★★

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

    ★★

  • The Florida Project

    ★½

  • Okja

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Team Thor: Part 2

  • The Incredible Jessica James

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★