RSS feed for Ryan
  • Unplanned

    Unplanned

    ½

    Hilarious! One of the best comedies of the decade.

  • Tigertail

    Tigertail

    ★½

    ‘A man’s story about his early life in Taiwan and then deciding to uproot that life by moving to America, dealing with the struggles that accompany that, and then ultimately having to come to grips with how that literal and internal journey has effected him and his daughter’ sounds like a great narrative. Unfortunately, the movie lacks nuance that would help ground it. 

    The characters feel like archetypes. The movie doesn’t take its time to characterize the people we follow…

  • The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

    The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

    ★★½

    Pretty much the same thing as the first. Which isn’t bad! It’s just not as good. 

    Not too much to say about this movie other than it makes me miss Leslie Nielsen even more.

  • Back to the Future

    Back to the Future

    ★★★

    Zemeckis just knows how to make a film that almost anyone can enjoy. It’s a very by the numbers movie in terms of story beats but the fun nature of the movie keeps you paying attention and having a good time.

    My favorite performances were from Christopher Lloyd and Crispin Glover. Lloyd because he fit his character like a glove and Glover because he was just...a delight to watch.  

    There are minor gripes (if you can call them that)…

  • The Wailing

    The Wailing

    ★★★½

    Really enjoyed my experience! The movie kept my interest all the way through and left me with a lot to think about. 

    All of the actors played their parts well and I thought the child actress held her own with the other castmates. 

    Some shots in this are just beautiful and overall it’s a good looking film. There’s a nice flow amongst all the hectic situations.

  • The Producers

    The Producers

    ★½

    It’s probably better on stage and it definitely leads me to want to watch the 1967 version as well (which I have still yet to see).

    I just didn’t gel with this film. Matthew Broderick was very distracting because it seemed like he was trying really hard to be the funny man which resulted in awkward overacting. I get it though. It’s a musical so everybody will project a bit more and their cadence will change because of the style.…

  • Frozen II

    Frozen II

    ★½

    Frozen II is the sequel to Frozen I.

  • Fargo

    Fargo

    ★★★★

    What a great film! Editing, acting (except for one side-character), directing, and cinematography are all working together to benefit each other.

    The Coens hooked me with this one! Glad I finally got around to it.

  • Contagion

    Contagion

    ★★½

    I’m sure I’m not the only one watching this cause of COVID-19.

    The pacing hit right for me in the first half but kinda became a little jumbled as it transitions and continues on into the second.

    For the most part the cast does an okay job. Kate Winslet being the better of the performances. 

    I liked the score they chose but at times it sounded like I was on the loading screen for a video game. Not that that’s…

  • Igor

    Igor

    ½

    Lost a bet to my friend Justin where I had to watch this movie.

    Unless you also lost the same bet, don’t watch this.

  • The Royal Tenenbaums

    The Royal Tenenbaums

    ★★★

    Wes Anderson’s style, as always, brings a charm to the film. Everybody was casted well and the writing was fun.

  • Onward

    Onward

    ★★

    I liked the themes it tried to carry, but it was just average. It hits all the story beats you would expect with no real deviations from the norm. Wasn’t a fan of the character designs either, especially for Ian and The Manticore, but that’s just personal preference.