2020

Ryan Magee Ryan Magee’s year to date

Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★

  • Paprika

    ★★★★

  • House

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Back to the Future Part II

    ★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★½

  • Life of Brian

    ★★★½

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 59 Films watched
  • 7.4 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

1917

Jan 1

Last Film

The Prince of Egypt

Aug 2

Genres, Countries & Languages

Comedy
32 films
Drama
19 films
Action
14 films
Thriller
14 films
Adventure
14 films
Family
13 films
Crime
13 films
Animation
10 films
Fantasy
9 films
Horror
8 films
USA
46 films
UK
10 films
Japan
5 films
South Korea
4 films
Canada
2 films
France
2 films
Germany
2 films
Spain
1 film
English
52 films
Japanese
9 films
German
6 films
French
6 films
Italian
4 films
Korean
4 films
Spanish
4 films
Chinese
4 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 138

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Ryan’s most liked review

Frozen II

★½

Frozen II is the sequel to Frozen I.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Verotika
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Delta Farce
Average weighted rating:

1.4

Films Ryan watched in 2020

  • The Prince of Egypt
  • 13 Assassins
  • Moana
  • Unplanned
  • Drive
  • This Is the End
  • Back to the Future Part III
  • The Hangover Part II
  • The Hangover
  • Verotika
  • Back to the Future Part II
  • Tigertail
  • The Naked Gun 2½: The Smell of Fear
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Back to the Future
  • Brüno
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Wailing
  • The Producers
  • Frozen II
  • Ratatouille
  • Hook
  • Fargo
  • Contagion
  • The Other Guys
  • Igor
  • The Royal Tenenbaums
  • Onward
  • Parasite
  • Strangers on a Train
  • Tremors
  • Click
  • Emma.
  • The Handmaiden
  • House
  • Sonic the Hedgehog
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Train to Busan
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Life of Brian
  • Braindead
  • Get Out
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Marriage Story
  • Shrek 2
  • Hell or High Water
  • Bad Boys for Life
  • Inglourious Basterds
  • The Shining
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Missing Link
  • Little Women
  • Paprika
  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
  • Perfect Blue
  • Holes
  • Delta Farce
  • 1917

World Map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Aswang
  • Disclosure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more