elis5e has logged 421 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rise

Rise

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rum Diary

The Rum Diary

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lady Jane

Lady Jane

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Spy

The Spy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hawaiian Vacation

Hawaiian Vacation

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
BUtterfield 8

BUtterfield 8

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Help

The Help

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dolphin Tale

Dolphin Tale

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Footloose

Footloose

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Year

The Big Year

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jane Eyre

Jane Eyre

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Giant

Giant

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
After

After

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sun Alley

Sun Alley

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry