Elisa has logged 128 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Johnny Stecchino

Johnny Stecchino

1991
×
Edit this entry  
27
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2013
×
Edit this entry  
25
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Eragon

Eragon

2006
×
★★
Edit this entry  
24
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
Edit this entry  
08
Divergent

Divergent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
Edit this entry  
15
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★½
Edit this entry