elisa has logged 57 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
American Pie

American Pie

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado

Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Click

Click

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry