RSS feed for Elisa
  • No. 7 Cherry Lane

    No. 7 Cherry Lane

    ★★★½

    That's the type of art that if it's not understood now, it will be understood in ten, twenty years.

  • Blow-Up

    Blow-Up

    If you wonder why I don't give stars to movies like this is because such HIGHNESS can't be rated with stars. It would need galaxies, or even better, universes.

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★

    I want to live in a world with Pokémon. (I loved Pikachu with all my heart but the plot was really dumb).

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★

    It's very sweet and funny, during some scenes I really laughed. It's just a shame that the script is so obvious and it didn't feel original at all. The characters are good but the developments loose themselves too much into obviousness. I hoped in something more fresh and new. The direction is great and I loved the end credits.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    I want to be Spider-Man now.

  • The Blue Door

    The Blue Door

    ★★★

    Scariest short I've ever seen.

  • Isn't It Romantic

    Isn't It Romantic

    ★★★½

    Ok this was way better than I thought. Ok silly yes but I really had fun and the ending is great.

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

    My brain EXPLODED.

  • Last Year When the Train Passed By

    Last Year When the Train Passed By

    ★★★★★

    It was like breathing and hearing the sounds of life inside a photograph. Really a beautiful short documentary.

  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

    Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

    ★½

    I loved the first one.
    I liked the second one.
    This third one is pretty lame, but I will always love Dracula.

  • Green Book

    Green Book

    ★★★★½

    I really really enjoyed watching this movie. Viggo Mortensen and Mahershala Ali are two masterpieces. Perfect chemistry, perfect acting, even (almost) perfect Italian.

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★★★

    Interesting but a little bit superficial for my taste. Many scenes are unnecessary and all the good concepts are just throw in the wind. I liked how the direction plays between a parody of the art world and a horror movie set in that world. It perfectly stays on the bridge between this styles balancing them.
    Jake Gyllenhaal shines. Loved his role.
    The assistant, played by Natalia Dyer, is completely useless. Her parts are tragicomic. One doesn't know if we're supposed to laugh, pity her or just get annoyed.