elisehernke has logged 145 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Limitless

Limitless

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bambi

Bambi

1942
×
Edit this entry  
29
BUtterfield 8

BUtterfield 8

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Troy

Troy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Aftermath

The Aftermath

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mad Monster Party?

Mad Monster Party?

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Overboard

Overboard

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Tea and Red String

Blood Tea and Red String

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fractured

Fractured

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Saturday Fiction

Saturday Fiction

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wasp Network

Wasp Network

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry