RSS feed for elissaschiff
  • The Last Dance

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Harriet

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Neighbors' Window

    ★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • American Factory

    ★★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★½

  • The Nightingale

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Miss Stevens

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Truman

    ★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★★

  • Love, Rosie

    ★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • Julie & Julia

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • The Squid and the Whale

    ★★★★

  • So I Married an Axe Murderer

    ★★★

  • Moonstruck

    ★★★★½

  • Babette's Feast

    ★★★★

  • Jean de Florette

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★

  • Dirty Harry

    ★★★½