Sort by

EliteXMovies has logged 113 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Buried

Buried

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★
Edit this entry  
12
The Little Rascals

The Little Rascals

1994
×
Edit this entry  
12
Pixels

Pixels

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★½
Edit this entry  
05
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
02
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★
Edit this entry  
26
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★½
Edit this entry  
25
17 Again

17 Again

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Daredevil

Daredevil

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★
Edit this entry  
15
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Major League

Major League

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★½
Edit this entry  
03
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★½
Edit this entry  
02
Knowing

Knowing

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★½
Edit this entry  
23
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★½
Edit this entry  
04
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Charade

Charade

1963
×
★★½
Edit this entry