RSS feed for Elizabeth

Elizabeth has logged 304 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mighty Joe Young

Mighty Joe Young

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Nappily Ever After

Nappily Ever After

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Perfect Candidate

The Perfect Candidate

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
There's No Business Like Show Business

There's No Business Like Show Business

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
Edit this entry  
08
Christmas Rhapsody

Christmas Rhapsody

1948
×
Edit this entry  
08
Toccata for Toy Trains

Toccata for Toy Trains

1957
×
Edit this entry  
07
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Road House

Road House

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Yours, Mine and Ours

Yours, Mine and Ours

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Trouble with Angels

The Trouble with Angels

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Babylon

Babylon

1980
×
Edit this entry  
06
Buckjumping

Buckjumping

2018
×
Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
XX

XX

2017
×
Edit this entry  
31
The Mummy

The Mummy

1932
×
Read the review Edit this entry  
30
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry