Sort by

marissa has logged 117 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pavarotti

Pavarotti

2019
×
Edit this entry  
23
The Gift

The Gift

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Blackfish

Blackfish

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unfriended

Unfriended

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spooks: The Greater Good

Spooks: The Greater Good

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Who Killed Garrett Phillips?

Who Killed Garrett Phillips?

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
St. Agatha

St. Agatha

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Night

Big Night

1996
×
Read the review Edit this entry  
22
The Invitation

The Invitation

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Summer

The Last Summer

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fyre

Fyre

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
He Named Me Malala

He Named Me Malala

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ivory Game

The Ivory Game

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
½
Read the review Edit this entry