Sort by

Eliza has logged 766 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
Edit this entry  
28
The History of Future Folk

The History of Future Folk

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
A Timeless Christmas

A Timeless Christmas

2020
×
Edit this entry  
26
Red Spirit Lake

Red Spirit Lake

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas to Dismember

A Christmas to Dismember

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Edit this entry  
22
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
22
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
21
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
Edit this entry  
21
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Blue

Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Liberte

Liberte

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Superdyke Meets Madame X

Superdyke Meets Madame X

1976
×
Edit this entry  
15
Women I Love

Women I Love

1979
×
Edit this entry  
14
Dyketactics

Dyketactics

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Lesbian Whale

Lesbian Whale

2015
×
Edit this entry  
14
No No Nooky T.V.

No No Nooky T.V.

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Menses

Menses

1974
×
Edit this entry  
14
Multiple Orgasm

Multiple Orgasm

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry