• Squid Game

    ★½

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Ammonite

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • At Eternity's Gate

  • Roma

  • Shoplifters

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • mother!

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • The Love Witch

  • Tallulah

  • The Dressmaker

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Jane Eyre

  • Inception

    ★★★★★

  • Changeling

  • Be Kind Rewind

    ★★★★

  • Juno

  • Persepolis

    ★★★★★

  • Little Miss Sunshine

  • The Squid and the Whale

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Lost in Translation

  • Uptown Girls

    ★★★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • Ginger Snaps

  • Cruel Intentions

  • Great Expectations

  • Princess Mononoke

  • Jurassic Park

  • The Scent of Green Papaya

    ★★★★★

  • Fried Green Tomatoes

  • Heathers

    ★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • The Lost Boys

    ★★★★

  • The Witches of Eastwick

  • Pretty in Pink

  • The Bride

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★★★

  • House

    ★★★★½

  • Barry Lyndon

    ★★★★

  • Shampoo

    ★★

  • The Great Gatsby

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • The Swimmer

    ★★★★★

  • The Seventh Seal