Sort by

Ella has logged 33 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
27
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Read the review Edit this entry  
25
Possum

Possum

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Ray & Liz

Ray & Liz

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
Edit this entry  
14
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Sunset

Sunset

2018
×
Edit this entry  
09
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Private Life

Private Life

2018
×
Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
02
Kusama: Infinity

Kusama: Infinity

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Gummo

Gummo

1997
×
Edit this entry