Ella has logged 42 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Ask Dr. Ruth

Ask Dr. Ruth

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Animals

Animals

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Edit this entry  
23
Sick Sick Sick

Sick Sick Sick

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Particles

Particles

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chicuarotes

Chicuarotes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Frankie

Frankie

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Share

Share

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Port Authority

Port Authority

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bull

Bull

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saint Laurent

Saint Laurent

2014
×
Edit this entry  
12
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hustle

The Hustle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
True Stories

True Stories

1986
×
Edit this entry  
07
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
Read the review Edit this entry  
04
Wanda

Wanda

1970
×
Edit this entry  
03
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Edit this entry