Sort by

Ella has logged 39 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
Edit this entry  
26
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Edit this entry  
24
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Disco

Disco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Truth

The Truth

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ema

Ema

2019
×
Read prior review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Proxima

Proxima

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Am Woman

I Am Woman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Rocks

Rocks

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
American Woman

American Woman

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★½
Edit this entry  
04
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry