Ella has logged 34 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Guide to Second Date Sex

A Guide to Second Date Sex

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pride

Pride

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry