Sort by

Ella has logged 473 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
French Exit

French Exit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Clemency

Clemency

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Education

Education

2020
×
Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
07
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Guilt-Free Pleasures

Guilt-Free Pleasures

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
County Lines

County Lines

2019
×
★★★
Read other review Edit this entry  
30
Cocoon

Cocoon

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baby Done

Baby Done

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
Edit this entry  
26
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Brave

Brave

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry