Ella has logged 43 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
23
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Damned United

The Damned United

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Astronaut

Astronaut

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Love Wedding Repeat

Love Wedding Repeat

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
School Life

School Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hawaiian Vacation

Hawaiian Vacation

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beezy Bear

Beezy Bear

1955
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bearly Asleep

Bearly Asleep

1955
×
★★★
Edit this entry  
08
Early to Bed

Early to Bed

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Who You Think I Am

Who You Think I Am

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Been So Long

Been So Long

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Elephant

Elephant

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★★
Edit this entry