Sort by

Ella has logged 42 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Edit this entry  
30
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
Edit this entry  
29
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Ashes

Ashes

2012
×
Edit this entry  
29
Days of the Bagnold Summer

Days of the Bagnold Summer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
Edit this entry  
16
Suntan

Suntan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Shirley Valentine

Shirley Valentine

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
Zorba the Greek

Zorba the Greek

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Resistance

Resistance

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Becoming

Becoming

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Romantic Comedy

Romantic Comedy

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Slacker

Slacker

1990
×
★★★
Edit this entry  
03
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry