Ella has logged 48 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Swimming Out Till the Sea Turns Blue

Swimming Out Till the Sea Turns Blue

2020
×
Edit this entry  
26
Eternal Beauty

Eternal Beauty

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
The Salt of Tears

The Salt of Tears

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Herself

Herself

2020
×
Edit this entry  
25
Days

Days

2020
×
Edit this entry  
24
Isabella

Isabella

2020
×
Edit this entry  
23
Night of the Kings

Night of the Kings

2020
×
Edit this entry  
23
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spring Blossom

Spring Blossom

2020
×
Edit this entry  
19
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
I Am Greta

I Am Greta

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Limbo

Limbo

2020
×
Read prior review Edit this entry  
16
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wildfire

Wildfire

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Underplayed

Underplayed

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In Sudden Darkness

In Sudden Darkness

2020
×
Edit this entry  
14
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
Edit this entry  
13
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Still Processing

Still Processing

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monday

Monday

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Holler

Holler

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cuties

Cuties

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beans

Beans

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tesla

Tesla

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Summerland

Summerland

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Max Richter's Sleep

Max Richter's Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry