Ella has logged 45 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
County Lines

County Lines

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rose

Rose

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
White Riot

White Riot

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Surge

Surge

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Real

Real

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Archive

Archive

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blossoms - Back To Stockport

Blossoms - Back To Stockport

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Perfect 10

Perfect 10

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Pixie

Pixie

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Reason I Jump

The Reason I Jump

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
If It Were Love

If It Were Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Bad Tales

Bad Tales

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Ultraviolence

Ultraviolence

2020
×
Edit this entry  
12
Cicada

Cicada

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Undine

Undine

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
I Am Samuel

I Am Samuel

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★
Edit this entry