Sort by

Ella has logged 381 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shrink Next Door

The Shrink Next Door

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harvey

Harvey

1950
×
★★★
Edit this entry  
13
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Reprise

Reprise

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sing

Sing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
Edit this entry  
30
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Father Christmas Is Back

Father Christmas Is Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Minyan

Minyan

2020
×
Edit this entry  
13
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
See You Next Christmas

See You Next Christmas

2021
×
Edit this entry  
09
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry