Sort by

Ella has logged 25 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Granada Nights

Granada Nights

2021
×
Edit this entry  
19
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spring Blossom

Spring Blossom

2020
×
Edit this entry  
18
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
True Mothers

True Mothers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mainstream

Mainstream

2020
×
Read prior review Edit this entry  
04
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
Demi Lovato: Dancing with the Devil

Demi Lovato: Dancing with the Devil

2021
×
Edit this entry